Noworodek i mamusia wracają po porodzie ze szpitala. Co robić i jak się przygotować?!

Poród za nami. Nadchodzi więc czas, by odebrać noworodka i mamusię ze szpitala. Ale odebranie to nie jedyna rzecz, którą warto byłoby zrobić przed ich przyjazdem do domu. Oczywiście to nie jest tak, że coś “musicie”, jako tatusiowie. Ale z doświadczenia wiem, że niektóre drobne gesty są naprawdę miłe dla drugiej połówki, szczególnie po porodzie. No ale nie przedłużając, kilka zadań dla nowych tatusiów, o tym, jak się przygotować do nowej sytuacji w domu!

Porządek, porządek, porządek…

Przyznam szczerze, że nie należę do osób, które dbają mocno o porządek w domu (choć staram się jak mogę, by było inaczej!). Jeśli więc u Was jest podobnie, to warto byłoby w czasie oczekiwania na wypis ze szpitala trochę ogarnąć mieszkanie/dom. I nie mówię tutaj po prostu o zwykłym sprzątaniu (tu przetrzeć, tam odkurzyć), tylko trochę większym zaangażowaniu się w cały proces – tak, jak zdarza się to robić w czasie przygotowań do świąt.

roborock s50 sprzątanie
Każda metoda sprzątania jest dobra!

Oczywiście kwestia kluczowa to ogarnięcie na tyle, by przez kilka dni po przyjeździe ze szpitala nie trzeba było o tym w ogóle myśleć. Ale warto dodatkowo zajrzeć tam, gdzie zwykle sprząta się tylko od święta oraz dokładnie przetrzeć wszędzie kurze. Zakładam przy tym, że wszystko co niezbędne dla dzidziusia jest już przygotowane (łóżeczko/dostawka, jeśli będziecie używać oraz przewijak i ubranka).

Jak nie zabraknie Wam sił/czasu i przede wszystkim chęci, to można też ustroić dom na przybycie dziecka – balony, konfetti, itp., jak na filmach. Mała rzecz, a cieszy na pierwszy rzut oka 🙂

Kwiaty? Biżuteria?

I tutaj zdania są podzielone. Ja słyszałem, że kobiecie po porodzie wręcza się obowiązkowo kwiaty (najlepiej niech czekają w domu na jej powrót) oraz dodatkowo jakiś drobny upominek, np. biżuterię. Ja Martynie wręczyłem bransoletkę z napisem “mama” (w APART mają tego sporo), co ją naprawdę rozczuliło i bardzo się spodobało. Wiem natomiast, że nie wszyscy to praktykują, więc naprawdę jest to do Waszej decyzji (choć niezależnie od wszystkiego z kwiatów bym nie rezygnował).

kwiaty i prezent

Czas wolny/urlop

A gdy już wszyscy będą w domu, to warto w pracy załatwić sobie trochę wolnego. Po porodzie mamusia będzie prawdopodobnie wyczerpana (a po cięciu cesarskim jeszcze bardziej), więc ogarnianie siebie, domu i dzidziusia może być sporym wyzwaniem.

Z tego też powodu, jeśli nie ma możliwości poproszenia kogoś z rodziny o codzienne wsparcie świeżo upieczonej mamy w obowiązkach domowych polecam pierwsze dni/tygodnie popracować zdalnie z domu (jeśli jest taka możliwość) lub wykorzystać urlop ojcowski, który przysługuje każdemu tatusiowi w wymiarze 2 tygodni do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.

czas z dzieckiem
Czas z dzieckiem

Z doświadczenia powiem, że pierwsze dni nie są najłatwiejsze i każda pomoc w domu się przyda. Szczególnie, jeśli mama Waszego dziecka będzie karmiła piersią – wtedy co 2-3 godziny, praktycznie przez 24 godziny na dobę, może być odcięta od innych zajęć na 20-40 minut. Warto więc, by mogła w tym czasie zregenerować się po porodzie (lub operacji).

Dzieci szybko rosną…

I powiem Wam szczerze, że bardzo szybko idzie się przyzwyczaić do nowej sytuacji życiowej oraz pojawienia się nowej, malutkiej osoby w domu. Warto więc jak najwięcej czasu poświęcać dzidzi, bo przez pierwsze miesiące będzie się zmieniała z każdym dniem. Nawet nie zwrócicie uwagi, kiedy Wasze malutkie bobo nagle będzie miało 2 latka i zacznie z Wami dyskutować na temat tego, co dla niego najlepsze 😀

Jeśli czytają to jacyś tatusiowie, to dajcie znać, jak u Was wyglądało przygotowanie na przybycie do domu dzidzi i mamusi. Może dodacie do moich sugestii coś jeszcze…

Tech Tata
Tech Tata
Tato z TechRodzinka.pl. Ogromny gadżeciarz i fan nowych technologii. Prywatnie mąż Martyny i tato Marcela oraz Zuzi. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inż Informatyki, mgr Zarządzania).
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawi nas Twoje zdanie - skomentuj wpis!x