Opieka medyczna Luxmed – czy warto?

Nie wiem czy mam już jakiś styl pisania, ale mam wrażenie, że już we wstępie powinnam napisać odpowiedź na zawarte w tytule pytanie. Naprawdę chciałabym odpowiedzieć wprost. “Warto” albo “nie, nie warto”. Jednak sytuacja jest za bardzo złożona, żeby wziąć na siebie taką odpowiedzialność. W skrócie napiszę wiec: jeśli nie kosztuje Cię to zbyt wiele, korzystaj. Luxmed może ułatwić życie.

Warunki

Ulubiona odpowiedź na studiach? “To zależy” sprawdzi się i tutaj. W zależności od tego, czy pakiet zapewnia nam pracodawca, czy wykupujemy sobie go prywatnie będziemy mieli inne oczekiwania. Znam osoby, które nie są zadowolone z Luxmedu w obu przypadkach. Narzekają głównie na jakość oraz brak terminów. Co do jakości niestety nie znam recepty, ale na terminy ma wpływ kilka czynników.

Rodzaj pakietu Luxmed

Sprawdziłam ofertę na stronie Luxmed i przyznam szczerze. Jeśli jesteś zwykłym Kowalskim, nie masz zagwarantowanego pakietu z pracy, to naprawdę zastanów się jak często chodzisz do lekarza i czy Ci się to opłaca. Najniższy pakiet niewiele gwarantuje, a im wyżej tym drożej – wiadomo. Podobno jeśli ktoś ma lepszy pakiet widzi też więcej terminów do rejestracji. Najłatwiej dowiedzieć się o tym przez infolinię, ale ja niestety nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć, ponieważ nie mam z kim porównać. Jeśli masz pakiet z pracy, to sprawdź czy nie masz tam zagwarantowanej wizyty u specjalisty np. w ciągu 7 dni od telefonu. Warto o tym pamiętać, ale niestety można z tego skorzystać jedynie przez infolinię. Taką samą możliwość oferują pośrednicy.

Lokalizacja

Za tym oględnym nagłówkiem kryją się dwie wiadomości. Po pierwsze lokalizacja placówek Luxmed, a po drugie ich stan. Warto sprawdzić gdzie są, żeby potem nie okazało się, że wypad do lekarza to ponad godzina drogi. Moim zdaniem mija się to wtedy z celem. We Wrocławiu jest ich kilkanaście i większość jest w okolicach rynku. Jeśli ktoś mieszka lub pracuje niedaleko ma to sens, ale co jeśli mieszkam w Żórawinie, a pracuje na Bielanach?

Wyobrażacie sobie np. chodzić dwa/trzy razy w miesiącu do lekarza plus na badanie krwii? Dodatkowo, z doświadczenia wiem, że sprzęty w różnych placówkach mogą być różnej jakości, warto więc poszukać na forach do kogo najlepiej zapisywać się na badania, żeby potem nie okazało się, że jechałaś półtorej godziny na darmo, bo obraz nie jest wystarczająco płynny by coś z niego wywnioskować. Raz mi się tak zdarzyło podczas ciąży. Zwolniłam się na chwilę z pracy, żeby szybko wyskoczyć do lekarza, a ten oznajmił mi, że w tej placówce sprzęt jest stary i on niewiele na nim widzi i żebym zapisała się jeszcze raz do tej drugiej w której przyjmuje. Nie płacę za to, spoko. Ale jeśli ktoś by płacił.. Niefajnie.

Dostępność terminów

Tutaj sprawa się komplikuje. Jeśli jesteś zdania “płacę = wymagam” to szukanie wolnych terminów może być dla Ciebie wkurzające. Zrobiłam szybki research i wiele osób jest zdania, że jeśli ktoś płaci za pakiet to nie po to, żeby dzwonić na infolinię, rezerwować bezpośrednio w placówce czy co chwilę odświeżać aplikację w oczekiwaniu na dogodny termin. Jeśli jesteś jednak w stanie pogodzić się z taką “jakością” to terminy spokojnie można znaleźć z dnia na dzień. W aplikacji wizyty pojawiają się nawet co 10 min, a na miejscu może się udać tak, że w informacji znajdą wam miejsce na np. za pół godziny. Jeśli zależy Wam na szybszych terminach do specjalistów, to warto najpierw wybrać się do internisty, żeby wrzucił w system skierowanie. Gdy szukamy wizyty ze skierowaniem dostępność jest wiele większa.

Moje doświadczenia

Na forum ludzie piszą, że od kiedy Luxmed idzie w masówkę sporo się pogorszyło. Dostępność terminów, jakość obsługi itp. Niestety nie miałam okazji doświadczyć tej zmiany, więc nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć. Moim zdaniem, Luxmed jest wiele wygodniejszy niż chodzenie na NFZ i tańszy niż chodzenie prywatnie. Mam taką filozofię, że do Luxmed idę po konsultację. Jeśli dzieje się coś poważniejszego, idę do super-ekstra specjalisty z polecenia.

Standardowo

Muszę się przyznać, że tfu,tfu niewiele choruję, więc moje wizyty w Luxmed są dość rzadkie. Z regularnych wizyt mam endokrynologa, ale dopiero od lekko ponad roku, więc większość porad odbyłam telefonicznie. Przyznam się szczerze, że nawet tak wolę. Dlaczego? Wszystkie skierowania na badania oraz ich wyniki są widoczne online dla pacjenta, a także lekarzy do których się umawia. Tzn. jeśli endokrynolog zlecił mi badanie tsh, to potem ma on wgląd w wyniki online. Wygodniej jest więc odbyć teleporadę, ponieważ patrzenie w oczy nic tu nie da, a przynajmniej zaoszczędzę czas na dojazdy. Ostatnio “zaszalałam” i wybrałam się też do dermatologa. Wizyta przebiegała bardzo miło, Pan zrobił pełen wywiad i trzy razy się pytał czy na pewno nie jestem w ciąży albo nie karmię piersią zanim przepisał mi jakiś specyfik. Generalnie czułam się “zadbana”, a nie przyjęta z łaską.

Jeśli chodzi o terminy, to wizyty rezerwuję przez aplikację. Sprawdzam co jakiś czas, ale głównie dość rano i wieczorem sprawdzam czy jest coś ciekawego. W aplikacji można także dodawać wizyty do kalendarza google, przekładać je na inny dostępny termin oraz potwierdzać obecność. Generalnie bardzo polecam korzystanie z aplikacji, bardzo ułatwia życie. Mam w planach napisać post o użytkowaniu aplikacji, może Was zainteresuje 🙂

Podczas ciąży

Bardzo się cieszę, że nie musiałam wydać milionów monet na każdą wizytę 😀

Dla osoby, która choruje niewiele ciąża to czas, kiedy do lekarza chodzi się milion razy. Wtedy jak nigdy cieszyłam się, że mam zapewniony pakiet Luxmed, ponieważ nie uśmiechało mi się czekać na termin na NFZ, albo płacić kupę kasy za wizyty prywatne, które trwają czasami 15min. Szczególnie doceniłam takie rozwiązanie, kiedy znajoma która właśnie urodziła synka musiała płacić zarówno za wizyty jak i badania. A badań krwi podczas tych 9 miesięcy jest naprawdę sporo. Na NFZ z kolei ciężko dostać szybki termin, a żadnej kobiecie w ciąży nie uśmiecha się czekać tydzień jeśli czuje jakiś ból w brzuchu, chciałaby jak najszybciej trafić do specjalisty. Ja robiłam tak wiele razy. Wieczorem czuje jakiś dyskomfort, sprawdzam terminy. Zapisuję się powiedzmy na 10. Rano wstaję i czuję się jak młody bóg? Mogę anulować wizytę lub pójść, żeby upewnić się, że wszytko jest ok.

Podsumowując. Dla tych, którzy mają zapewniony Luxmed lub inną opiekę medyczną gorąco polecam z niej korzystać. Nie zrażajcię się opiniami, że słaba jakość itp. Zawsze warto udać się do specjalisty, a jeśli zależy nam na opinii kogoś polecanego można pójść tam dodatkowo. Jeśli zastanawiasz się czy wykupić pakiet prywatnie powiem tak. Jeśli chodzisz do lekarza na tyle często, że to wykorzystasz to warto. Większość osób z którymi rozmawiałam wychodzi przynajmniej na 0. I jeszcze taki pro tip. Jeśli się zdecydujesz, poszukaj jakiegoś pośrednika. Podobno jest zdecydowanie taniej i lepsza oferta (np. max 5 dni oczekiwania na wizytę).

Ciekawe ile z was ma pakiet Luxmed zapewniony przez pracodawcę, a ile wykupuje go prywatnie. Chętnie dowiedziałabym się też jakie są wasze odczucia związane z takim rozwiązaniem. Jeśli macie ochotę, podzielcie się swoją opinią!

Tech Mama
Tech Mamahttps://techrodzinka.pl
Mama z TechRodzinka.pl. Jej hasło to "nie ciężko, a mądrze". Jest więc fanką technologii ułatwiającej życie. Prywatnie mgr inż. i świeżo upieczona mama, która ma ambicję odpowiadać pełnymi zdaniami na pytanie "a to nie nudzisz się na tym macierzyńskim?"

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie komentarze
5
0
Ciekawi nas Twoje zdanie - skomentuj wpis!x