Laserowy projektor z gimbalem – test JMGO Ultra N1

Wygląd i budowa projektora

Tak wyszło, że przez te kilkanaście lat dorosłości zdarzyło mi się korzystać z różnych projektorów multimedialnych, w naprawdę rozrzuconym przedziale cenowym. Wszystkie jednak łączyło jedno – klasyczny wygląd projektora. Gdy w moje ręce trafił JMGO Ultra N1 przyznam, że trochę byłem zbity z tropu, bo o ile wcześniej dość ciekawym odejściem od klasycznej formy był dla mnie projektor laserowy Xiaomi, o tyle teraz Chińczycy znowu wymyślili coś nowego.

JMGO Ultra N1, podobnie jak inne projektory tego producenta, to projektor, który producent dodatkowo postanowił umieścić na gimbalu. Właśnie z powodu tego elementu ten sprzęt zdecydowanie wyróżnia się na rynku i sprawia naprawdę futurystyczne wrażenie, jednocześnie pozwalając na naprawdę sporo. Dzięki gimbalowi bowiem bez konieczności przestawiania projektora możemy obraz wyświetlić na ścianie, suficie, lub nawet podłodze.

Całość wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i metalu, dzięki czemu całość utrzymuje cechy sprzętu premium, który kupujemy. Gimbal utrzymuje projektor naprawdę stabilnie i pozwala na 135 stopni odchyłu, a do tego nóżka jest obracana (360 stopni), dzięki czemu możemy zmienić kierunek wyświetlania obrazu bez konieczności przestawiania go. Dodatkowo producent przygotował dedykowane uchwyty, które pozwalają zamontować projektor na ścianie lub suficie (akcesoria dokupowane osobno). Front projektora to duża soczewka oraz czujniki pozwalające na błyskawiczną korektę wyświetlanego obrazu, a w podstawie znajduje się przycisk do uruchamiania całości.

Do podłączenia zewnętrznych treści producent wyposażył projektor w 2 porty HDMI 2.1 oraz port USB. Obok natomiast znalazło się złącze audio Jack 3.5 mm. Nie wiem natomiast czemu jednak nie zdecydowano się w projektorze za 8 tys. zł na optyczne wyjście audio. Całością urządzenia sterujemy natomiast dedykowanym, kompaktowym pilotem, który wizualnie przypomina standardowe piloty do przystawek z Androidem, tylko wykonany jest z tworzywa wyższej jakości.

Funkcjonalność i działanie JMGO Ultra N1

Jasność i odtwarzanie wideo

Zacznę od tego, co ciekawi wszystkich najbardziej. Czy tego projektora można używać do oglądania filmów w dzień? Nie, chyba, że dzień jest pochmurny lub macie rolety. Mimo, że JMGO Ultra N1 to projektor laserowy o 2200 lumenach jasności, to słońce jednak z nim wygrywa. Wystarczy jednak, że możecie zasłonić rolety i ta jasność będzie wystarczająca (o ile nie jesteście niewiadomo jak wymagającymi kinomaniakami) do oglądania filmów, w których scenerią nie jest ciemny las.

Umiejscowienie projektora na gimbalu natomiast pozwoli Wam na oglądanie filmów zarówno leżąc w łóżku, puszczając treści na sufit, jak i siedząc na krześle z projekcją skierowaną na ścianę. Wbudowane głośniki natomiast są bardziej niż wystarczające na domowe potrzeby – dźwięk jest naprawdę przyjemny i nic nie charczy, nawet przy bardziej wybuchowych produkcjach.

Wykrywanie płaszczyzn i automatyczne dopasowywanie

Dzięki zastosowaniu kilku czujników, projektor JMGO Ultra N1 automatycznie dopasowuje się do krzywizny powierzchni tak, by odtwarzany obraz był zawsze prostokątem. Przyznam, że z początku sceptycznie podchodziłem do tej funkcji, ale po kilku testach na suficie oraz ścianach stwierdzam, że działa ona bardzo dobrze. Oczywiście zdarzyło się tak, że obraz trochę głupiał przy zbyt dużym nachyleniu projektora na sufit, ale wystarczyło kliknąć ponowną kalibrację, by odpowiedni złapał kąty.

Mniej zadowolony jestem natomiast z funkcji automatycznego wykrywania, czy ktoś znajduje się przed projektorem. Producent wyposażył JMGO N1 Ultra w czujnik, który miał wyłączać laser, by chronić oczy osoby, która mogłaby przypadkiem znaleźć się na drodze promienia. I o ile rozwiązanie to działa, jeśli stanę dość blisko projektora i przysłonię większość powierzchni przed nim, o tyle jeśli przed projektorem pojawi się ciało dziecka, to nawet nie zwraca na to uwagi.

Android TV 11 – jak z działaniem?

Ten aspekt JMGO Ultra N1 był dla mnie największym zaskoczeniem. Po korzystaniu z Android TV na przystawkach Xiaomi byłem dość sceptycznie nastawiony do responsywności działania oprogramowania na projektorze. I jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że wszystko działa bez większych opóźnień i lagów.

Android TV 11 oznacza, że bez trudu będziecie mieć dostęp do swoich ulubionych platform z multimediami – YouTube, Netflix, Disney+, Max, itp. Jednocześnie oczywiście możecie do projektora podłączyć urządzenia zewnętrzne korzystając z portów HDMI oraz USB (choć osobiście nie korzystałem – wystarczyły mi platformy VOD).

Czy warto kupić projektor laserowy JMGO?

Przyznam szczerze, że jeśli rozważacie zakup projektora i nie szukacie rozwiązania, które pozwoli umieścić projektor 50 cm od ściany, to JMGO N1 Ultra jest według mnie świetnym wyborem. Gimbal naprawdę robi tutaj świetną robotę, a jakość wykonania oraz możliwości tego projektora sprawiają, że warto wydać większe pieniądze by cieszyć się z dużych możliwości sprzętu.

Tech Tata
Tech Tata
Tato z TechRodzinka.pl. Ogromny gadżeciarz i fan nowych technologii. Prywatnie mąż Martyny i tato Marcela oraz Zuzi. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inż Informatyki, mgr Zarządzania).
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawi nas Twoje zdanie - skomentuj wpis!x