Oczyszczacz powietrza w domu z dziećmi. Test Klarta Forste 4

Wszyscy kojarzą oczyszczacze powietrza jako ochronę przed smogiem w okresie grzewczym. Urządzenia te jednak świetnie sprawdzają się cały rok, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy dużo roślin pyli lub są żniwa. U nas obecnie pracuje oczyszczacz Klarta Forste 4 i w tym wpisie dowiecie się co nieco na jego temat.

Klarta Forste 4 – więcej na temat urządzenia

Model Forste 4 to najnowsze urządzenie firmy Klarta. Wizualnie przypomina swojego poprzednika (model oznaczony cyfrą 3), ale zawiera sporo udoskonaleń, z których najlepszym według mnie jest dodanie łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Pozwala ona sterować urządzeniem zdalnie z poziomu smartfona, a dzięki dopasowaniu do ekosystemu TUYA, można bez problemu urządzenia dodać do Home Assistanta.

Dodatkowo producent (chyba) poprawił względem poprzednika także głośność działania wentylatora. Przez jakiś czas mieliśmy też możliwość używania modelu poprzedniej generacji i teraz jest duuuuużo lepiej. Na tyle dobrze, że nie muszę wyłączać oczyszczacza na noc – a uwierzcie mi, że śpię jak zając na miedzy i nie ma opcji, żebym zasnął słysząc jakieś szumy lub regularne dźwięki (typu chrapanie lub zbyt głośny oddech). Brawo i jednocześnie chwała im za to.

klarta forste 4 panel marcel
Syn już myśli, jak dobrać się do urządzenia

Oczyszczacz powietrza Karta Forste 4 dedykowany jest do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2 (więc do naszego mieszkania w zasadzie jak znalazł – mamy 42 m2 nie uwzględniając mebli). Zdolność oczyszczania tego urządzenia (CADR) wynosi 300 m³/h, co oznacza, że w ciągu jednej godziny sprzęt ten przepuści przez siebie taką ilość powietrza, które przefiltruje przez 3 filtry:

  • wstępny – do zbierania większych zanieczyszczeń i kurzu (co naprawdę dobrze robi),
  • HEPA H13 – filtr, który odwala całą robotę i wyciąga z powietrza cząsteczki zanieczyszczeń, a także alergeny, pleśnie i grzyby
  • węglowy – do eliminacji szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów.

Ponadto Klarta Forste 4 wyposażono w funkcję jonizacji, która pozwala usuwać z powietrza bakterie, wirusy i grzyby. Przydatna sprawa przy dziecku z mukowiscydozą.

Wizualnie oczyszczacz także prezentuje się dobrze. Do nas trafiła wersja srebrna, która wygląda naprawdę stylowo (w końcu nie jest to monolityczny kształt, a coś innego). Na froncie producent umieścił panel dotykowy, na którym znajdują się wszystkie informacje (aktualne zanieczyszczenie powietrza, temperatura, wilgotność i tryb pracy) oraz przyciski do ręcznego sterowania urządzeniem.

Bezpieczeństwo dzieci

Co byłby ze mnie za tester-rodzic, gdybym nie poprosił Marcela o próbę pogrzebania przy oczyszczaczu. Oczywiście na pierwszy ogień poszedł wyświetlacz – Marcel szybko załapał jak można oczyszczacz wyłączyć oraz gdzie klikać, by zmieniały się ikonki (włączanie jonowania, zmiana trybu). Na szczęście Klarta przewidziała dzieci w domu i model Forste 4 oferuje tryb rodzicielski, który wyłącza możliwość sterowania z poziomu panelu dotykowego, umożliwiając obsługę przez smartfona lub pilota (który dostajemy w zestawie). Minusem jest jednak to, że wyłączenie urządzenia i włączenie sprawia, że blokadę rodzicielską trzeba ustawić ponownie (myślę, że temat do poprawienia aktualizacją oprogramowania).

klarta forste panel marcel

Synowi nie udało się także (na szczęście) sięgnąć palcami do wiatraka – ten jest naprawdę daleko. Wydaje mi się, że gdyby się uparł, to bez trudu wjechałaby do środka kredka, ale tego mu akurat nie sugeruję… Nie ma też szans na zdjęcie przez niego frontowego panela, by dobrać się do filtrów, gdyż frontowy panel, choć umieszczony na magnesach, nie ściąga się łatwo.

Czy zbiera kurz i oczyszcza powietrze?

I oczywiście kwestia najważniejsza – czy oczyszczacz rzeczywiście działa. Odpowiadając na pierwszą część powyższego pytania – tak, Klarta Forste 4 naprawdę zbiera kurz z powietrza, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Czujniki jakości powietrza także działają bardzo sprawnie (porównując z urządzeniem konkurencji wychodzą naprawdę podobne odczyty). Teraz we Wrocławiu mamy niezłe powietrze, więc otwarcie okien nie wpływa znacznie na pracę oczyszczacza. Jednak jeśli coś smażymy (albo przypalimy) w kuchni, to oczyszczacz włącza wyższy bieg i zaczyna intensywnie pracować nad tym, by zniwelować wszystko, co w tym czasie się pojawiło, a co niekoniecznie jest odpowiednie dla naszego zdrowia (czyt. dym).

Co więcej, jako alergik mogę przyznać, że z oczyszczaczem powietrza w mieszkaniu funkcjonuje mi się dużo lepiej. Jeśli uwzględnimy odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, to mój sen jest naprawdę niezły, a nos się nie zatyka – komfort znacznie lepszy. Natomiast sama funkcja jonizacji jest u nas używana ze względu na Zuzię, którą staramy się chronić przed chorobami. Oczywiście nie można z tym przesadzać i mieć ciągle jałowego powietrza w domu, ale jak jest opcja, że coś się kręci w powietrzu, to lepiej dmuchać na zimne.

Sprawdźcie obecne ceny oczyszczacza Klatra Forste 4 w oficjalnym sklepie

Tech Tata
Tech Tata
Tato z TechRodzinka.pl. Ogromny gadżeciarz i fan nowych technologii. Prywatnie mąż Martyny i tato Marcela oraz Zuzi. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inż Informatyki, mgr Zarządzania).

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Ciekawi nas Twoje zdanie - skomentuj wpis!x